ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամները սեպտեմբերի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովում հանդիպել են  Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության պատգամավորներ Դավիթ Մելքումյանի եւ Գեղամ Ստեփանյանի հետ:
Գործընկերները կարեւորել են երկու հայկական պետությունների  միջեւ միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը,  անդրադարձել քաղաքական, տնտեսական, արտաքին  հարաբերությունների ոլորտներում  համագործակցության հարցին:
Մտքեր են փոխանակվել Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը նշել է, որ խնդրի վերաբերյալ իրենց կուսակցությունն ունի  հստակ դիրքորոշում, ըստ որի՝ «Արցախի հիմնախնդիր» արտահայտություն գոյություն չունի, քանզի կա Արցախի Հանրապետություն՝ քաղաքական միավոր իր բոլոր ինստիտուտներով,  որոնք  միջազգային խոշորագույն վերլուծական կենտրոնների կողմից  ժողովրդավարության առումով  շատ ավելի բարձր են գնահատվում, քան, օրինակ, Թուրքիան կամ Ադրբեջանը:
«Հայ ժողովուրդն Արցախի հիմնախնդիրը լուծել է»,-ասել է Արման Աբովյանը՝ հավելելով, որ   խնդրի կարգավորման անհերքելի  ճանապարհն Արցախի դե ֆակտո անկախության դե յուրե լեգիտիմիզացիան  է, որը պետք է դիտարկել որպես բանակցությունների  գործընթացի հիմք:

Встреча в парламентской фракции ППА
18 сентября члены фракции “Процветающая Армения” (ППА) встретились с парламентариями  фракции “Демократическая партия Арцаха” Республики Арцах Д.Мелкумяном и Г.Степаняном.
Партнеры подчеркнули важность укрепления межпарламентских связей между двумя армянскими государствами, обратились к сотрудничеству в политической, экономической и других сферах.
Состоялся обмен мнениями по урегулированию Арцахской проблемы.
Секретарь фракции ППА А.Абовян отметил твердую позицию их партии по проблеме, согласно которой не существует понятия “Арцахская проблема”, поскольку есть Республика Арцах – политическая единица со всеми ее институтами, которые оцениваются крупнейшими международными аналитическими центрами в плане демократии гораздо выше, чем, например, Турция или Азербайджан.
“Армянский народ решил проблему Арцаха”, - заявил А.Абовян, добавив, что неоспоримый путь урегулирования проблемы – легитимизация де-юре независимости Арцаха де-факто, что следует рассматривать как основу процесса переговоров.