ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամները սեպտեմբերի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովում հանդիպել են  Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության պատգամավորներ Դավիթ Մելքումյանի եւ Գեղամ Ստեփանյանի հետ:
Գործընկերները կարեւորել են երկու հայկական պետությունների  միջեւ միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը,  անդրադարձել քաղաքական, տնտեսական, արտաքին  հարաբերությունների ոլորտներում  համագործակցության հարցին:
Մտքեր են փոխանակվել Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը նշել է, որ խնդրի վերաբերյալ իրենց կուսակցությունն ունի  հստակ դիրքորոշում, ըստ որի՝ «Արցախի հիմնախնդիր» արտահայտություն գոյություն չունի, քանզի կա Արցախի Հանրապետություն՝ քաղաքական միավոր իր բոլոր ինստիտուտներով,  որոնք  միջազգային խոշորագույն վերլուծական կենտրոնների կողմից  ժողովրդավարության առումով  շատ ավելի բարձր են գնահատվում, քան, օրինակ, Թուրքիան կամ Ադրբեջանը:
«Հայ ժողովուրդն Արցախի հիմնախնդիրը լուծել է»,-ասել է Արման Աբովյանը՝ հավելելով, որ   խնդրի կարգավորման անհերքելի  ճանապարհն Արցախի դե ֆակտո անկախության դե յուրե լեգիտիմիզացիան  է, որը պետք է դիտարկել որպես բանակցությունների  գործընթացի հիմք:

On September 18, in the RA National Assembly the members of the RA NA Prosperous Armenia Faction met with the deputies of the Democratic Party of Artsakh Faction of the Parliament of Artsakh Republic Davit Melkumyan and Gegham Stepanyan.
The colleagues highlighted the strengthening of the inter-parliamentary ties between the two Armenian states and touched upon the item of cooperation in the spheres of politics, economy and foreign relations.
The participants exchanged ideas on the settlement of Artsakh problem.
The Secretary of the RA NA Prosperous Armenia Faction Arman Abovyan has noted that their party has a distinct position, according to which, the expression “Artsakh problem” does not exist, as there is Artsakh Republic, a political unit with all its institutes, which are much more assessed by the international biggest analytical centres in terms of democracy, than for example, Turkey or Azerbaijan.
“The Armenian people solved the Artsakh problem,” Arman Abovyan said, adding that the de jure legitimization of de facto independence of Artsakh is the undeniable way of the problem settlement, which we should observe as a basis of negotiations’ process.